Join the conversation...
Video Virtual Reality Beleving - Beloodsing
published on 23 November 2020
Vlaanderen is één van de drukste scheepvaartregio’s ter wereld. Loodsen assisteren schepen bij het aanlopen en verlaten van de havens in Vlaanderen. De bemanning van Vloot zorgt ervoor dat de loodsen aan en van boord geraken van de te beloodsen schepen. Op zee maken ze hiervoor gebruik van de Wandelaar, een SWATH en een jol.
Video When a pilot boarding is aborted
published on 27 January 2022
Wind was blowing strong from the NE and the waves were becoming bigger and bigger by the time we reach a new client.
Crew didn't consider the rolling effect about to happen while changing heading in order to give lee when they prepared pilot ladder, so the requested 1.5m above the water was not that good.
I decided to abort and to give the vessel the chance to shorten it. In the next attempt they did it right and I was able to board safe